Teatepulk Kütiorust Kadriorgu. Vägi. Vaim. Võim.

Kuraatorid

Marje Taska ja Reet Varblane

2020–2023

Algus“, 2021, heli: Anna Hints, video: Lauri Nagel

4. 01. 2020, varahommik. Kolm kuraatorit kogunesid Kütioru tammetsõõris, rituaalses väepaigas, et pühitseda sisse „Teatepulga” projekt. Oli karge, aga udune hommik. Ühtlase halli  valguse sees võis hoomata tuhandeid varjundeid, igal oma iseloom ja vägi.

„Väega“ pidime Vana-Võromaa Kultuurikojas pihta hakkama kõige valgemal ajal, 15. 06, et siis kaks aastat hiljem jõuda Võrumaal kogutud väega läbi akadeemilise ülikoolilinna Tartu pealinna võimukoldesse Kadriorgu.

13. 03. 2020 kuulutati välja eriolukord ja pandeemia tõkestamiseks suleti ühiskond. Juuni keskel oli eriolukord küll tühistatud, kuid piirangud jäid. „Vägi“ tuli nihutada 2021. aastasse.

“Teatepulk Kütiorust Kadriorgu. Vägi. Vaim. Võim” koosneb kolmest näitusest ehk peatuspaigast: esimene “Vägi” oli 2021. aastal Võrus Vana-Võromaa Kultuurikojas, teine “Vaim” 2022. aastal Tartu ülikooli muuseumis ja Jaani kirikus ning kolmas “Võim” 2023. aastal Tallinnas Kadrioru pargis ja Kadrioru Kunstimuuseumis.

 „Teatepulk Kütiorust Kadriorgu. Vägi. Vaim. Võim“ on kuraatoriprojekt, sest kontseptsioon, Võru näituse kunstnike valik ja ka toimemehhanism on töötatud välja kolme kuraatori – Jana Huule (osales Võru “Väe” näitusel), Marje Taska ja Reet Varblase poolt. Kuid see ei ole tavapärane kuraatoriprojekt, vaid areneb teatepulga edasiandmisena. Kuraatorid kutsusid kunstnikud Vana-Võromaa kultuurikotta, seal osalenud kunstnikud andsid oma teatepulga edasi Tartu „Vaimu“ näitusele ning Tartus osalenud kunstnikud kutsusid Tallinna „Võimu“ näituse osalejad.

Triloogia „Teatepulk Kütiorust Kadriorgu. Vägi. Vaim. Võim“ lõpetab kuraatorite ja kunstnike ühissõit Kütioru tammetsõõru, et sinna lähistele istutada Kadrioru pargis kasvanud tammeistik.  Võimu sümboolne naasmine väe juurde.

ET
Scroll to Top