Marje Taska
Vene rulett. Prelüüd „Võimule“
Marje Taska isikunäitus „Vene rulett. Prelüüd „Võimule““ on triloogia „Teatepulk Kütiorust Kadriorgu“ viimase osa „Võim“ eelhäälestus.
Marje Taska (1955) on tegutsenud viimased paar aastakümmet kunstniku ja kuraatorina Rootsis – varem peamiselt Malmös, nüüd Stockholmis – ja ka Eestis – peamiselt Tallinnas, aga tema näitusi ja kuraatoriprojekte on olnud Võrus, Narvas, Kuressaares, Valgas. Juunikuus oli kunstniku isikunäitus „Ema_maa“ Viinistu kunstimuuseumi Tünnigaleriis ja praegu saab tema varajasi joonistusi ja graafikat vaadata Kumus naisgraafikute grupinäitusel „Läbi su silmaterade musta kuru“.
Kastellaanimaja näitusel „Vene rulett“ on vaatluse all võimuteema. Marje Taskat ei ole huvitanud mitte niivõrd võimu avalik toimimine, kuivõrd just selle allhoovused, sootsiumiliikmetele aru- ja kättesaamatuks jäävad toimimismehhanismid. Ta ise on kirjeldanud seda huvi: „Me elame petlikul ajal, kus eksisteerimine inimgrupina on küsimärgi all. Paljud meist ei jõua enam lugeda uudiseid või ei usu neid. Võimukoridorid on pikad ja salajased. Kes on need, kes tegelikult otsustavad? Mis toimub meie ja me planeediga? Kas me teame kogu tõde?“
Kastellaanimaja näituse juhatab sisse kahest objektist – punasest ja mustast reljeefist koosnev teos „Vene rulett“. Vene ruletti, terve mõistuse seisukohast oma elu mõttetult ohtu panevat mängu võib vaadata absurdini viidud käitumise, enesehävitusliku ihana, rahulolematusena argielu rutiini ja korrastatuse vastu, aga ka vastuhakuna ülimale võimule – inimesele antud elule, kas rääkida siis jumalast kui kõrgemast printsiibist või elu pühadusest – ja saatuse proovile panekuna.
Marje Taskale on alati tähtis olnud mälu teema: võimu teema kontekstis on ta mõistnud võitlust võimuga, ükskõik kas rääkida poliitilise või sisemise võimu võitluse kontekstis, mälu võitlusena. Nii võib aduda kas otsesemalt või metafoorsemalt mälu ja võimu suhteid kunstniku järjest kahanevate reljeefide sarjas „Ema_maa“ (2001), mulda ja kulda käsitlevas installatsioonis ning mitmes puidule maalitud teoses sarjast „Participation Mystique“ (2021–2023).
Marje Taska „Vene rulett“ koosneb vanematest ja uuematest teostest, mõnda ei ole Tallinnas kunagi näidatud, mõni oli hiljaaegu väljas ka Viinistu isikunäitusel. Kunsti võim ei peitu mitte ainult kunstielu valitsevates institutsioonides ja isikutes, väljapaneku ruumil, teoste valikul ja paigutusel, rõhuasetustel on kunsti võimumängudes oma sõna kaasa rääkida.
„Vene ruleti“ külaliskunstnik on Rootsi saami kunstnik Britta Marakatt-Labba (1951), kellele Marje Taska tahtis „teatepulka“ üle anda juba Võru „Väe“ puhul. Neokolonialism ja põlisrahvad on nüüdiskunstis õigusega järjest kuumemad teemad, Marakatt-Labba tikitud lood, saamide elu, aktivismi, ajaloo ja mütoloogia süntees on järjest enam suurte biennaalide ja muuseumide tähelepanu pälvinud ning kunstnik oli sunnitud oma vanale kolleegile-sõbrale siis ära ütlema. Kastellaanimaja näitusel on väljas Britta Marakatt-Labba tikitud lugude põhjal valminud serigraafiad, sest saatuse võimu tõttu olid kuraatorid sunnitud loobuma külaskäigust kunstniku juurde Põhja-Rootsis. Serigraafiad on ostetud Helle Knudseni galeriist Stockholmis ning meediumi vahetamise ja sellega seonduvalt ka teose hinna vähenemise puhul saab rääkida tarbimisühiskonna ja ostja sõbralikuma hinnapoliitika võimust. Britta Marakatt-Labba seigraafiate kõrval on väljas Marje Taska hommage kolleegile ja saami rahvale, puidule maalitud „Sápmi“ (maa-ala Norrast Venemaani, kus saamid on elanud ja elavad ka praegu) tegelikkuse ja mütoloogia süntees.
Reet Varblane
Marje Taska on sündinud 1955. aastal Tallinnas, lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli klaveri erialal ning õppinud germanistikat Tartu ülikoolis. Oma kunstiõpinguid alustas ta Tõnis Vindi juures, oli tema esimeseks õpilaseks. Pärast kolimist Stockholmi 1982. aastal on ta elanud nii Lapimaal kui Lõuna-Rootsis. Praeguseks kodulinnaks on taas Stockholm.
Marje Taska kunstnikutee on olnud aktiivne ja mitmekülgne. Ta töötab installatsioonide, graafika, nahakunsti, maali, performance’i ja skulptuuri alal. Oma isiknäituste- ning grupinäitustel osalemistega on ta pälvinud tähelepanu nii galeriides, kunstihoonetes kui muuseumides (näiteks Malmö Konsthall, Lunds Konsthall, Röhsska museum, Göteborg; Konstens Hus, Luleå; Liljevalchs konsthall, Stockholm, Arkitekturmuseet, Stockholm; Grand Palais (FIAC, Figuration Critique, La Biennale des Femmes), Paris; ETDM, Tallinn; Kumu, Tallinn, Tallinna Kunstihoone, etc). Ta on kureerinud mitmeid projekte ja teinud monumentaaltöid, esinenud loengutega ning tutvustanud eesti kunsti Rootsi ajakirjanduses ja televisioonis. Marje Taska kuulub Eesti ja Rootsi kunstnike liitu.